Świadomość kulinarna Polaków


Tradycyjna polska kuchnia to nasz prawdziwy skarb narodowy. Oczywiście ile ludzi, tyle gustów i nie każdy obywatel naszego kraju uwielbia pierogi, flaki lub schabowego. Jednak przez wiele lat Polacy byli mocno niechętni obcej kuchni. Wynikało to po części z zamkniętych granic i panującego ustroju komunistycznego, a także z wierności i przywiązania do tradycji. Jak dziś wyglądają posiłki i wspólne gotowanie w polskich domach?

Czas zmian

Jak wiadomo w latach 70. i 80. w sklepach nie było w czym wybierać, a znajomość obcej kuchni też była znikoma. W polskich domach były gotowane zazwyczaj tradycyjne potrawy i to w dodatku ze składników, które były pod ręką. Przełom lat 80. i 90. to takie małe "zachłyśnięcie się" zachodnią kultura i smakami. Jak wiadomo, były to czasy rozkwitu sieci Mc'Donalds oraz pizzerii. W siłę urosło jedzenie typu fast food i nie każdy wówczas zdawał sobie sprawę ze szkodliwości tego rodzaju posiłków. Jednak niewątpliwie warto dodać, że był to krok na przód i otwarcie się na nowe smaki. Dzięki temu Polacy zobaczyli, że można zarówno jeść, jak i żyć inaczej.

Kuchnia polska dzisiaj

Pomimo upływu lat polska kuchnia dalej święci triumfy w polskich domach i restauracjach. Przygotowuje się ją jednak z większą świadomością doboru składników oraz przy użyciu znacznie lepszych jakościowo produktów. W dodatku Polacy nie boją się eksperymentować i próbują coraz to nowych potraw. Odważne jest zwłaszcza młode pokolenie. Doświadczenia ze światem kulinarnym nie kończą się tylko na odwiedzaniu restauracji. Polacy nie boją się już eksperymentowania z jedzeniem w domu. Umożliwia im to szeroki asortyment sklepów i super marketów. Co ciekawe Polacy coraz częściej decydują się na zdrową, nieprzetworzoną żywność. To kolejny "objaw" rosnącej świadomości Polaków na temat żywienia, ale także zdrowia i jakości produktów.

Podsumowując kulinarna świadomość Polaków rośnie z roku na rok. Polska tradycyjna kuchnia rozwija się, ale jednocześnie Polacy poznają tajniki kuchni z różnych zakątków świata.

formularz kontaktowy


W razie jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do skorzystania z formularza kontaktowego.